Керівник Національного контактного пункту програми ЄС з досліджень та інновацій “Горизонт-Європа” за напрямком “Об’єднаний дослідницький центр” (NCP JRC), к.ф.-м.н., завідувач кафедри фізики та астрономії Карпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор Любомир Никируй взяв участь у роботі щорічної зустрічі НКП ЄС та асоційованих країн за цим напрямом.
Щорічна зустріч національних контактних пунктів (NCP) JRC 2025 року відбулася 10–11 квітня на території JRC в м. Іспра, Італія. Цей дводенний захід зібрав 25 НКП з усіх країн-членів ЄС та асоційованих країн Horizon Europe для особистої зустрічі, зосередженої на співпраці, визначенні пріоритетів та узгодженні завдань на наступний рік.
Зустріч відбувалася у форматі форуму для обміну досвідом, ідеями та обговорення того, як ще більше зміцнити співпрацю між JRC та NCP.
Головною темою зустрічі стала презентація нової робочої програми JRC на 2025-27 роки, яка окреслює науковий напрям та пріоритети організації на найближчі роки. Ця програма відображає зобов’язання JRC передбачати виклики політики, підтримувати впровадження та сприяти досягненню основних цілей ЄС.
У доповідях також розглядалися очікувані внески JRC у робочу програму Horizon Europe 2025, демонструючи, як досвід JRC узгоджується зі стратегічними ініціативами ЄС.
Під час зустрічі учасники брали участь у динамічних дискусіях і більш детально вивчали ключові портфоліо JRC. Теми варіювалися від сталого розвитку та екологічної конкурентоспроможності до демократичного управління та стратегічної стійкості в таких сферах, як оборона, енергетика та кібербезпека. Кожна сесія була розроблена у стилі, щоб запропонувати глибше розуміння того, як наука JRC підтримує результати реальної політики.
Спеціальні секційні сесії в перший день дозволили учасникам розглянути можливості та виклики, характерні для регіону. Ці паралельні обговорення заохочували індивідуальний обмін інформацією про успішну співпрацю з державами-членами, розробку політики в регіонах розширення та сусідніх регіонах, а також можливості для активізації взаємодії через такі програми, як Дії Марії Склодовської-Кюрі.
На другий день національні координаційні центри відвідали кілька найсучасніших лабораторій JRC, у тому числі ті, які зосереджені на водних і екологічних біотехнологіях, електричній мобільності та розумних мережах, мікрохвильових сигнатурах та кібербезпеці. Ці практичні візити дали цінну інформацію про прикладні дослідження JRC і про те, як вони можуть підтримувати розробку політики як на національному рівні, так і на рівні ЄС.
Як і в попередні роки, зустріч успішно сприяла співпраці та обміну знаннями, посилюючи роль НКП як ключових мультиплікаторів у мережі JRC. Подія заклала основу для продовження спільних дій з кінцевою метою підвищення видимості, охоплення та впливу науки JRC в Європі та за її межами.